مقدمه

قبل از بررسی حمله 51٪ ، دانستن نحوه عملکرد استخراج و بلاکچین بسیار مهم است.

یکی از نقاط قوت کلیدی بیت کوین و فناوری بلاکچین آن ، ماهیت توزیع شده در ساختمان آن و نحوه تأیید کردن داده ها است. کار غیرمتمرکز گره ها اطمینان می دهد که قوانین پروتکل رعایت می شود و همه شرکت کنندگان شبکه موافق وضعیت فعلی بلاکچین هستند. این بدان معنی است که اکثر گره ها در روند استخراج ، نسخه نرم افزار مورد استفاده ، اعتبار تراکنش ها و غیره به نظم خاصی رسیده اند.

الگوریتم اجماع بیت کوین )Proof of Work( همان چیزی است که اطمینان می دهد ماینرها تنها در صورت تأیید دقیق بودن گره های شبکه ای که بلوک هایش را از قبل ارائه کردند ، میتوانند یک بلوک جدید از معاملات را تأیید کنند. )یعنی هش بلاک ثابت می کند که ماینر به اندازه کافی راه حل معتبر برای مشکل آن بلوک پیدا کرده است یا خیر(.

زیرساخت های بلاکچین مانع از استفاده هر نهاد متمرکز از شبکه برای اهداف خاص خود می شود ، به همین دلیل هیچ مرجع واحدی در شبکه بیت کوین وجود ندارد.

از آنجا که فرآیند استخراج )در سیستم های مبتنی بر PoW( شامل استفاده از مقادیر زیادی برق و منابع محاسباتی است ، عملکرد یک ماینر بر اساس مقدار توان محاسباتی او است و این معمولاً به عنوان قدرت هش یا هش سرعت شناخته می شود . گره های استخراج بسیاری در مکان های مختلف وجود دارد که رقابت می کنند تا نفر بعدی برای یافتن هش بلوک معتبر باشند و با بیت کوین های تازه استخراج شده پاداش دریافت کنند.

با توجه به موضوع گفته شده ، قدرت استخراج در گره های مختلف در سراسر جهان توزیع شده است ، به این معنی که نرخ هش در اختیار یک موجود واحد نیست و قرار نیست که باشد.

اما اگر نرخ هش خوب توزیع نشود چه اتفاقی می افتد؟ چه اتفاقی می افتد اگر به عنوان مثال ، یک نهاد یا سازمان واحد بتواند بیش از 50٪ از قدرت هش را بدست آورد؟ یکی از پیامدهای احتمالی آن ، همان حمله ٪51 است که به آن حمله اکثریت نیز می گویند.

 

حمله 51٪ چیست؟

حمله 51٪ حمله احتمالی به شبکه بلاکچین است ، جایی که یک نهاد یا سازمان قادر به کنترل اکثر نرخ هش است و به طور بالقوه باعث ایجاد اختلال در شبکه می شود. در چنین سناریویی ، مهاجم قدرت استخراج کافی را دارد تا به طور عمدی دستور معاملات را حذف یا اصلاح کند. آنها همچنین می توانند معاملاتی را که هنگام کنترل انجام می دادند معکوس کنند – که منجر به ایجاد هزینه دو برابر می شود.

یک حمله اکثریت موفقیت آمیز همچنین به مهاجم اجازه می دهد تا از تأیید برخی یا همه معاملات جلوگیری کند )انکار سرویس معامله( یا از استخراج برخی یا همه ماینرها جلوگیری کند ، نتیجه آن به عنوان انحصار استخراج شناخته می شود.

از طرف دیگر اما یک حمله اکثریت به مهاجم اجازه نمی دهد تراکنش های کاربران دیگر را معکوس کند و همچنین از ایجاد و انتشار تراکنش ها در شبکه جلوگیری کند. تغییر پاداش بلوک ، ایجاد سکه از هوای نازک یا سرقت سکه ها نیز به عنوان رویدادهای غیرممکن ارزیابی می شوند.

 

احتمال حمله 51٪ چقدر است؟

از آنجا که بلاکچین توسط شبکه توزیع شده ای از گره ها نگهداری می شود ، همه شرکت کنندگان در روند دستیابی به توافق همکاری می کنند. این یکی از دلایلی است که تمایل آنها به امنیت را زیاد کرده است. هرچه شبکه بزرگتر باشد ، محافظت در برابر حملات و تخریب داده ها قوی تر است.

وقتی صحبت از بلاکچین های Proof of Work می شود ، هرچه میزان هش سرعت ماینر بیشتر باشد ، احتمال یافتن راه حل معتبر برای بلاک بعدی بیشتر است زیرا استخراج شامل تلاش های زیادی برای هش کردن است و قدرت محاسباتی بیشتر به معنای آزمایش های بیشتر در ثانیه است. چندتن از اولین ماینرها به شبکه بیت کوین پیوستند تا به رشد و امنیت آن کمک کنند. با افزایش قیمت بیت کوین به عنوان یک ارز ، تعدادزیادیماینرجدیدباهدفرقابتبرایجوایزبلوک)کهدرحالحاضر6.25 BTCبرایهربلوک تعیین شده است( وارد سیستم شدند. چنین سناریوی رقابتی یکی از دلایل امنیت بیت کوین است. اگر ماینرها به اقدام صادقانه و دریافت پاداش بلوکی مشکوک بودند ، سرمایه گذاری با منابع زیاد را انجام نمی دادند.

بنابراین ، 51 درصد حمله به بیت کوین به دلیل بزرگی شبکه بعید به نظر می رسد. هنگامی که زنجیره بلوک به اندازه کافی بزرگ شود ، احتمال اینکه فرد یا گروهی قدرت محاسباتی کافی برای غلبه بر سایر شرکت کنندگان را داشته باشد بسیار کم می شود. ع لاوه بر این ، تغییر بلوک های قبلی با رشد زنجیره دشوارتر می شود ، زیرا همه بلوک ها از طریق تایید رمزنگاری به هم می پیوندند. به همین دلیل ، هر چه تعداد تأییدیه بیشتر باشد ، هزینه های تغییر یا برگشت معاملات در آن افزایش می یابد. از این رو ، یک حمله موفق احتما لاً فقط می تواند تراکنش های چند بلوک اخیر را برای مدت کوتاهی اصلاح کند.

برای فراتر رفتن ، بیایید یک سناریو را تصور کنیم که یک موجود مخرب انگیزه سود نداشته باشد و تصمیم بگیرد فقط برای از بین بردن شبکه بیت کوین ، صرف نظر از هزینه ها ، به آن حمله کند. حتی اگر مهاجم موفق شود شبکه را به هم بزند ، نرم افزار و پروتکل بیت کوین به سرعت پاسخ داده و با آن حمله سازگار می شود. این امر مستلزم آن است که سایر گره های شبکه به هماهنگی برسند و در مورد این تغییرات موافق باشند ، اما این احتما لاً در شرایط اضطراری خیلی سریع اتفاق می افتد. بیت کوین در برابر حملات بسیار مقاوم است و امن ترین و مطمئن ترین ارز رمزنگاری موجود به حساب می آید.

اگرچه دستیابی به قدرت محاسباتی بیشتر در شبکه بیت کوین برای یک مهاجم کاملاً دشوار است ، اما دستیابی به آن در ارزهای دیجیتال کوچکتر چندان چالش برانگیز نیست. در قیاس با بیت کوین ، آلت کوین ها قدرت هش کردن نسبتاً کمی در بلاکچین خود دارند. آنقدر کم که امکان وقوع حملات 51% را فراهم کند.

چند نمونه قابل توجه از ارزهای دیجیتال که قربانی حملات اکثریت بودند ، شامل Monacoin ، Bitcoin Gold و ZenCash است.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments