ICO چیست؟ | ارزپایه

ICO چیست؟

لغت ICO کوتاه شده عبارت  Initial Coin Offering به معنای سکه‌های اولیه پیشنهادی‌ست. در حقیقت این عبارت به معنای پیشنهاد یک ارزمجازی جدید یا توکن‌های رمزارز، در ازای ارزمجازی‌ای همچون بیت‌کوین یا اتریوم به سرمایه‌گذاران است. این توکن‌ها از سال 2013 تاکنون، به منظور سرمایه‌گذاری برای توسعه ارزهای‌مجازی جدید به کار می‌رفتند. توکن‌های پیش‌ساخته می‌توانند به راحتی بین افراد مبادله شوند و در صورت تقاضای بالاتر در تمام صرافی‌های ارزهای مجازی خرید و فروش شوند.

با موفقیت توکن‌های اتر اتریوم برای جذب سرمایه، ICOها، با تولید توکن‌هایی که به نحوی در رشد و توسعه پروژه مشارکت داشت، بیشتر و بیشتر به منظور سرمایه‌گذاری برای توسعه پروژه‌های ارزهای‌مجازی به کار گرفته شدند. اینجا بود که ICOها به ابزار سودمندی تبدیل شدند که قابلیت آن را داشت که نه تنها بازار ارزها بلکه کل سیستم مالی را متحول کند. شاید به همین خاطر است که می‌توان به جرات پیش‌بینی کرد که ICOها در آینده نقش اوراق بهادار و سهام را ایفا خواهند کرد.

تاریخچه مختصری از ICOها:

به احتمال زیاد «ریپل» اولین ارزمجازی‌ای بود که به کمک ICO منتشر شد. در اوایل سال 2013، موسسه تحقیقاتی ریپل سیستمی تحت عنوان «سیستم پرداخت ریپل» ایجاد کرد و پس از آن 100 بیلیون توکن ریپل (XRP) را روانه بازار نمود. وجه حاصل از فروش این توکن‌ها صرف ارتقای پلت‌فرم ریپل شد.

بعدتر در سال 2013 «مسترکوین» به منظور اجرایی نمودن قراردادهای هوشمند و توکنی کردن مبادلات بیت‌کوین اقدام به ایجاد لایه‌ای بر روی بیت‌کوین نمود. توسعه دهندگان از فروش میلیون‌ها توکن مسترکوین مبلغی در حدود 1 میلیون دلار به جیب زدند.

از آن تاریخ به بعد ارزهای مجازی بسیاری به کمک ICOها ایجاد شده‌اند،‌ مثلا «لیسک» که در سال 2016 توکن‌های خود را به ارزش 5 میلیون دلار به فروش رسانید. با این حال اتریوم در این میان از همه برجسته‌تر است. در اواسط سال 2014 بنیان‌گذار اتریوم، هر اتر را به مبلغی معادل 0005/0 بیت‌کوین فروختند. اتریوم با این روش 20 میلیون دلار سرمایه جذب کرد و این اقدام به بزرگ‌ترین اقدام برای گردآوری سرمایه و ایجاد زیربنای قوی برای توسعه اتریوم بدل شد.

از آنجاییکه اتریوم به تنهایی قراردادهای هوشمند را بی‌اثر می‌کرد، به صورت غیر مستقیم راه را برای ایجاد ICOها هموار نمود.

آیا اتریوم یک ICOست؟ – ماشین سرمایه‌گذاری اتریوم:

یکی از سهل‌الوصول‌ترین کارایی‌های سیستم قراردادهای هوشمند اتریوم، ایجاد توکن‌هایی است که می‌توانند به جای اتر در بلاک‌چین اتریوم مبادله شوند. این قراردادها مطابق قوانین ERC#20 استانداردسازی شده که همین امر اتریوم را در صدر ICOها قرار می‌دهد.

برجسته‌ترین بخش قراردادهای اتریوم DAOست. سرمایه‌گذاران در ازای اتر، توکن های DAO دریافت می‌کنند که قیمت بازار خود را دارند و این امکان را برای دارنده فراهم می‌کند تا در DAO مشارکت داشته باشند.

روش سرمایه‌گذاری توکنی اتریوم به خط‌‌‌‌ مشی‌ای برای ایجاد پروژه‌های تراز بالای موفق تبدیل شد.

نمونه‌ای از ICOهای موفق بر روی اتریوم:

ماهیانه هزاران ICO ایجاد می‌شود و روش‌های جدید و نوآورانه‌ای برای ارتباط اپلیکیشن‌ها با توکن‌ها و توانمندتر کردن قراردادهای هوشمند آن‌ها ایجاد می‌شود. در ادامه به صورت فهرست‌وار به تعدادی از ICOهای موفق اشاره می‌کنیم:

 • Augur
 • Melonport
 • Golem
 • ICONOMI
 • Singular DTV
 • First Blood
 • Digix DAO

آیا ICOها قانونی‌اند؟

قانونی بودن یا نبودن ICOها در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. در حالت ایده‌آل توکن‌ها به عنوان سرمایه مالی به فروش نمی‌رسند بلکه بیشتر کالاهای دیجیتال هستند. شاید به همین خاطر است که در اکثر موارد ICOها « crowd sale» نامیده می‌شوند. اما در حالت کلی در اکثر سیستم‌های قضایی، سرمایه‌گذاری با ICOقانون‌گذاری نشده، به همین خاطر کار کردن با آن‌ها به شدت ساده و بدون کاغذبازی‌های اداری‌ست.

با این حال اینطور به نظر می‌رسد که بسیاری از دستگاه‌های قضایی در نظر دارند مشابه خرید فروش سهام  و اوراق قرضه قوانینی برای خرید و فروش آن‌ها ایجاد نمایند.

سود و زیان:

مزایا:

برای سرمایه‌گذار:

 • دسترسی راحت‌تر و با محدودیت‌های کمتر به seed funding
 • ایجاد فرصت برای مدل‌های کسب‌کار جدید و غیرمتمرکز
 • پایه‌ای برای ایجاد انگیزه در همراهان برای استفاده و سنجش سرویس‌ها و یک اکوسیستم بوت مقاوم
 • سهامی با ارزش پایدار
 • سرمایه‌گذاری سریع‌تر
 • محدودیت‌های بیشتر برای مقادیر گردآوری شده

برای دارندگان توکن:

 • دسترسی به خدمات نوین
 • امکان رشد از طریق افزایش بهای توکن‌ها
 • مشارکت در موضوعات نوین و ایفای نقش در توسعه تکنولوژی‌های روز

ریسک‌ها:

برای سرمایه‌گذار:

 • مقررات نامعلوم
 • سرمایه‌گذاری ناپایدار
 • محدودیت برای دارندگان توکن‌ها

برای دارندگان:

 • هیچ تضمینی برای توسعه پروژه وجود ندارد
 • هیچ پشتیبانی قانونی وجود ندارد (در خطر بودن سرمایه)
 • اطلاعات ناقص در مورد مبانی اساسی
 • شفافیت ناچیز در ساختار نگهداری توکن‌ها

بسیاری از ICOها گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاران محسوب می‌شوند. به عنوان مثال: اتر، که در ابتدا با قیمت 005/0 بیت‌کوین به فروش می‌رسید در حال حاضر 05/0 بیت‌کوین ارزش دارد. توکن‌های Augur که چیزی در حدود 005/0 بیت‌کوین ارزش داشتند در حال حاضر با ارزشی معادل 01/0 بیت‌کوین مبادله می‌شوند.

از طرفی بسیاری از ICOها نیز کاملا بی‌ارزش شدند. به عنوان مثال توکن‌های ICO ارزهای مجازی‌ای همچون Lisk، IOTA یا Omni نتوانستند ارزش خود را حفظ کنند.

عموما ICOها توسط متقلبان و مهاجمان برای اموری همچون ایجاد وب‌سایت‌های خوش ‌آب‌و‌رنگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. در کنار ICOهای موفق و بزرگی همچون Lisk، Melonpost،‌ Augur یا Iconomi؛‌ ICOهای کمرنگی نیز وجود دارند که سرمایه‌های هنگفت به جیب زدند و سودی عاید دارندگان نکردند.

محبوب‌ترین ICOها از گذشته تا به امروز:

حالا که با مفهوم و تاریخچه ICO آشنا شدیم بد نیست به بازار این ارزها نیز نگاهی داشته باشیم:

ICOهای داغ گذشته:

Ripple:

گروه تحقیقاتی ریپل بیش از 100 بیلیون ریپل ایجاد کرده که مکانیزم آنتی‌اسپمی در شبکه پرداخت ریپل ایجاد می‌کند؛ هزینه مبادلات نیز به XRP کسر می‌شود. XRP در آزمایشگاه ریپل به فروش می‌رسد، ارزش آن در راستای مشخصی پیش نمی‌رود و جهت کلی خرید و فروش آن به شدت رو به پایین است. ریپل کار خود را با 5.000 ساتوشی آغاز نمود،‌ در مواردی به زیر 1.000 ساتوشی نزول کرد سپس به بالای 7.000 ساتوشی رسید و نهایتا قیمت آن تا 3.000 ساتوشی بالا رفت.

Next:

نسل جدید ارزهای مجازی‌ست که در سال 2013 ایجاد شد. 1 بیلیون توکن اولیه آن به سرمایه‌گذاران اولیه فروخته شد. در حال حاضر Next نسبتا موفق عمل کرده است و یک ارزمجازی باثبات محسوب می‌شود.

Mastercoin:

در سال 2013 مسترکوین اظهار داشت در نظر دارد لایه‌ای بر روی بیت‌کوین ایجاد کند و توکن‌های مسترکوین را به سرمایه‌گذاران بفروشد. توسعه‌دهندگان چیزی در حدود 10.000 بیت‌کوین دریافت کرد، که در آن زمان 1 میلیون دلار ارزش داشت. ارزش توکن‌های مسترکوین چند ماه بعد بالا رفت و سرمایه‌گذاران سود عظیمی کسب کردند. بعدتر مسترکوین به Counterparty و  Omniپیوست.

Ethereum:

اتریوم بزرگ‌ترین ICO‌یی است که از گذشته تاکنون ایجاد شده است. با پیش‌فروش 60 میلیونی اتریوم،‌  سرمایه‌گذاری بر روی اتریوم تا 31.500 بیت‌کوین افزایش یافت. که با این حجم سرمایه‌گذاری به بزرگ‌ترین سرمایه جمعی تبدیل شد و سود حاصل از پیش‌فروش آن سر به فلک کشاند.

Lisk:

با توجه به BitShares، Lisk یک JavaScrip است که در بلاک‌چین نوشته شده و قراردادهای هوشمند را در sidechainها فعال می‌کند. Lisk از فروش کوین‌های خود مبلغی معادل 5 میلیون دلار سود کرد.

ICOهای داغ امروز:

هر ICOای ارزش سرمایه‌گذاری ندارد. در حال حاضر می‌توانید در ICOهای زیر سرمایه‌گذاری کنید:

 • Humaniq (کیف پولی برای unbanked)،‌ aeternity (قراردادهای هوشمند مقیاس‌پذیر که با داده‌های جهان واقعی در تعامل‌اند)،‌ اینترنت کوین‌ها (محیط وسیع برای چندین بلاک‌چین) و Cosmos (مشابه: شبکه دفترکل‌های گسترده)

که در این میان «Blockchain Capital» جذاب‌ترین است.

 • کمپانی‌های سرمایه‌گذار همچون BitGo، BitFury، Blockstream، BTCC، Coinbase، Ethcore،‌ Kraken و Ripple مبالغ بالایی را در اکوسیستم‌ ارزهای‌مجازی سرمایه‌گذاری می‌کنند. به کمک ICO Blockchain Capital می‌توانید در سرمایه‌گذاری آن‌ها شریک شوید.

حتی در حین نوشتن این مقاله نیز رشد ICOها ادامه دارد. پایداری مدل کسب‌و‌کار به کمک بومی شدن تکنولوژی و باتجربه‌تر شدن بازار و مشتاق شدن سرمایه‌گذاران ارتقا پیدا می‌کند.

به احتمال زیاد در سال‌های آینده قوانین بیشتری برای گسترش و حتی قوانین سرپوشیده‌ای برای حفاظت از دارایی سرمایه‌گذاران اعمال خواهد شد.

کسب‌و‌کارهای نوظهور با سیستم‌های سرمایه‌گذاری جدید و ساختار عملیاتی پا به عرصه خواهند گذاشت و زیرساخت‌هایی که از فروش پشتیبانی می‌کنند، همچنان رشد خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.