کریپتوکارنسی یا ارز رمزی به چه معناست؟ | ارزپایه
Cryptocurrency - کریپتوکارنسی یا ارز رمزی به چه معناست؟

کریپتوکارنسی واژه ای نه چندان ملموس، برای افرادیست که تاکنون این واژه به گوششان نخورده است.

ارز رمزی واسط مبادله‌ای است که از رمزنگاری برای ایمنی‌بخشی به تراکنش‌ها و کنترل تولید واحدهای جدید (از همان ارز) استفاده می‌کند. ارزهای رمزی زیرمجموعه‌ای از ارزهای بدیل یا به‌طور مشخص ارزهای دیجیتالی هستند.

ارز دیجیتال یا Cryptocurrency یک فرم از پول الکترونیکی است. بیشتر ارزهای دیجیتال به منظور امنیت بیشتر، حذف واسطه ها و ناشناس بودن طراحی شده اند.

کریپتوکارنسی – ارز دیجیتال

شاید بهترین معادل فارسی برای این واژه همان ارز رمزنگاری شده باشد، گرچه واژه های معادل دیگری نظیر پول الکترونیک پول مجازی ارز مجازی هم تاکنون از سوی استفاده کنندگان کریپتوکرانسی ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد اما در واقع واژه معادلی که بهترین مفهوم را هم از نظر کارایی و هم از نظر مفهوم به کریپتوکارنسی خواهد بخشید ارزهای رمزنگاری شده است.

گرچه واژهای نظیر (پول الکترونیک – پول مجازی – ارز مجازی) نیز مورد استفاده عامیانه مردم قرار می گیرند ولی مفهوم واقعی یک واژه را به طور واقعی بیان نخواهد کرد چون این نوع واژه به ارزهای گفته میشود که در بستر یه شبکه مجزا و غیر قابل دستکاری توسط یک شخص به صورت غیرمتمرکز و با یک الگوریتم رمزگزاری خاص به وجود می آید در حالی که پول های الکترونیک میتوانند در بستر یک شبکه بانکی داخلی با بین المللی همانند آنچه که شما به صورت متداول از آن استفاده میکنید مبادله شود مانند انتقال پول از کارتی به کارت دیگر چه به صورت ریالی و چه به صورت ارزی (انتقال دلار یا یورو از حساب مستر کارت به حساب های دیگر) در حالی که هیچ گونه رمز نگاری خاصی با الگوریتمی بر روی آن قرار نگرفته است و صرفا یک واحد پول حکومتی به صورت الکترونیک در یک بستر خاص به نام شبکه بانکی از حسابی به حساب دیگر جا به جا میشود و رمز نگاری و یا سازو کار خاصی بر روی اینگونه پول ها انجام نگرفته است تا مانع از ورود پولی که به صورت تقلبی وارد چرخه شبکه شده و مبادله می گردد شود.

بیت کوین در سال ۲۰۰۹ به عنوان اولین ارز رمزپایه غیر متمرکز ایجاد شد.”

از آن زمان تاکنون ارزهای رمزپایه متعددی ایجاد شده‌اند. که معمولاً ارزهای جایگزین بیتکوین نیز نامیده می‌شوند.

ارزهای دیجیتال چگونه کار می کنند؟

ارزهای دیجیتال از فناوری غیرمتمرکز] استفاده می کنند و به کاربران امکان پرداخت امن و ذخیره پول را بدون نیاز به ثبت نام یا استفاده از بانک ها و سازمان های واسطه می دهند. اکثر ارزهای دیجیتال روی پایگاه داده توزیع شده ای به نام بلاک چین اجرا می شوند. بیشتر واحد های اصلی ارز دیجیتال (به جز توکن ها) توسط یک فرآیند به نام استخراج یا ماین تولید می شوند.

درهم­‌سازی (HASH) ارز رمزپایه چیست؟

قدرت استخراج ارز رمزپایه در مقیاس هش‌ها در ثانیه‌ها رتبه‌بندی می‌شود. یک ریگ (Rig) با توان محاسباتی kH/s1 با نرخ ۱۰۰۰ هش در یک ثانیه استخراج می‌کند، mH/s1 یک میلیون هش در هر ثانیه و GH/s1 یک میلیارد هش در هر ثانیه استخراج می‌کند. هر بار که استخراج‌کننده با موفقیت یک بلوک را باز می‌کند، یک هش جدید ایجاد می‌شود. الگوریتم هش، این حجم زیاد از داده‌ها را به یک هش با طول ثابت تبدیل می‌کند. مانند یک کد که اگر شما الگوریتم­ ان کد را بدانید، می‌توانید یک هش را باز کرده و داده‌های اصلی را بیرون بکشید، اما برای چشم عادی، “هش” فقط یک دسته اعداد متراکم در کنار هم است که عملاً بیرون کشیدن اطلاعات از آن غیر ممکن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.