چهار رقیب پرقدرت برای ‌بیت‌کوین | ارزپایه
1RZde6Zr f7WKnrCYqaBm1g - چهار رقیب پرقدرت برای ‌بیت‌کوین

‌بیت‌کوین به عنوان یکی از محبوب‌ترین ارزهای مجازی برای بقا و حفظ جایگاه خود باید با چهار ارز‌مجازی لیتکوین، نانو، استلار و ریپل رقابت کند.

این چهار ارزمجازی به نحوی، رقبای اصلی بیت‌کوین محسوب می‌شوند.

با وجود اینکه ‌بیت‌کوین در سال گذشته درآمد مشخصی نداشته، باز هم به نحوی نیروی محرکه بازار بوده است. بهتر است فراموش نکنیم که ارزش ‌بیت‌کوین در عرض هشت سال گذشته از 01/0 دلار به 11000 دلار رسید و بیشتر از هر ارزمجازی دیگری مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفت؛ این امر همچنین تکنولوژی بلاک‌چین را در کانون توجه قرار داد.

به اختصار، بلاک‌چین حاشیه دیجیتالی وسیع و غیرمتمرکزی است که به بستر بسیاری از ارزهای دیجیتال تبدیل شده است، این تکنولوژی تما‌می‌مبادلات را بدون کمک گرفتن از بانک مشخصی ضبط و ربط ‌می‌کند.

 امروزه بازار ‌بیت‌کوین در صدر بازار 40% از ارزهای دیجیتال قرار دارد. و با اختصاص بیش از 79% تا 95% سهام بازار به خود یکی از پرنوسان‌ترین ارزهای مجازی باقی مانده است. در این مقاله در نظر داریم چهار رقیب اصلی بیت‌کوین در عرصه ارزهای دیجیتال که به دنبال فرصت مناسبی برای به کناره راندن ‌آن هستند را معرفی ‌کنیم.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - چهار رقیب پرقدرت برای ‌بیت‌کوین

لایتکوین

حتی اگر بسیاری اصرار داشته باشند که ‌بیت‌کوین و لیت‌کوین با یکدیگر همکاری دارند، باز هم باید بگوییم که لیت‌کوین در حقیقت یکی از بزرگترین رقبای ‌بیت‌کوین است!

جالب است بدانید که بلاک‌چین مورد استفاده لیت‌کوین مزایای بیشتری نسبت به ‌بیت‌کوین دارد و شاید به همین خاطر است که تعداد مبادلات روزانه لیت‌کوین به طور مداوم در حال افزایش است در حالیکه بازه مبادلات ‌بیت‌کوین از دو سال‌ونیم پیش ثابت بوده.

لیت‌کوین از نسخه بهینه شده نرم افزار سگ‌ویت(SegWit) در بلاک‌چین خود استفاده می‌کند. سگ‌ویت به بالابردن ظرفیت، پایین آوردن هزینه مبادلات و بالابردن سرعت پردازش شبکه کمک ‌می‌کند، به همین خاطر در حال حاضر بلاک‌چین لیت‌کوین سریع‌تر و کم هزینه‌تر از بیت‌کوین است.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - چهار رقیب پرقدرت برای ‌بیت‌کوین

نانو

یکی دیگر از ارزهای رقیب ارزمجازی نانوست. که با شبکه بلاک‌چین پرسرعت می تواند سری در سرها درآورد! بلاکچین این ارز‌مجازی می تواند چیزی بالغ بر 7000 مبادله را در یک ثانیه انجام دهد، نزدیک‌ترین سرعت به سرعت بلاک‌چین نانو سرعت فرآیند پرداخت شبکه پرقدرت و باسابقه ویزاست!

راز موفقیت نانو در طراحی بلاک‌چین آن، یعنی بلوک شبکه‌ای ست؛ در بلوک شبکه‌ای به جای استفاده از یک بلاک‌چین مرکزی که با رضایت عمومی تمام اعضا کار می‌کند هر کاربر شبکه بلاک‌چین مختص خود را دارد که به صورت شخصی کنترل می‌شود. این بدان معناست که کاربران می‌توانند بلاک‌چین خود را بدون نیاز به اجماع تغییر دهند.

لازم به ذکر است که در این صورت شبکه باید بسیار مقیاس‌پذیر باشد و عملکرد آن با اضافه شدن کاربران جدید مختل نشود.

تنها مشکل اینجاست که پردازش عملیات با این سرعت به دو مبدل نیاز دارد، یکی برای ارسال پول و دیگری برای اضافه کردن آن به حساب.

بعلاوه، نانو بیش از آن که فضایی برای تبادل باشد یک شبکه سازمانی است.

اما هنوز هم به عنوان سریع‌ترین شبکه ارزهای‌مجازی در سراسر جهان مورد توجه بسیاری از تجار و بازرگانان قرار دارد.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - چهار رقیب پرقدرت برای ‌بیت‌کوین

استلار

ارز‌مجازی دیگری که ممکن است در آینده جایگاه بیت‌کوین را از آن خود کند استلار و کوین لامنس آن است. استلار سه ویژگی جذاب دارد که ممکن است مورد توجه تجار و بازرگانان قرار بگیرد:

اول: سرعت پردازش استلار بالاست، هر مبادله را در زمانی معادل دو تا پنج ثانیه انجام می‌دهد. ارزش واقعی این سرعت تبادل بالا در پرداخت‌های بین‌المللی نمود پیدا می‌کند.

دوم: مشابه اتریم، استلار نیز در بلاک‌چین خود با قراردادهای هوشمند سروکار دارد. منظور از قراردادهای هوشمند پروتکل‌هایی است که به تایید، تسهیل و یا اجرای قراردادها کمک می‌کنند. به بیان دیگر، پروتکل یک قرارداد دیجیتالی قانونی است که تجار عمدتا از آن برای ارزیابی زمان انجام عملیات خاص استفاده می‌کنند، به عنوان مثال چه زمانی باید پرداخت انجام شود،‌ یا چه زمانی باید محصول جدید سفارش داده شود. به بیان دیگر قراردادهای هوشمند بدون نیاز به انجام کاغذبازی‌های روتین کیفیت مبادلات را بالا می‌برند.

نهایتا: استلار نشان داده که می تواند گزینه مطلوبی برای سرمایه‌گذاری باشد. در اکتوبر، استلار اعلام کرد که در نظر دارد در منطقه جنوبی اقیانوس آرام با پروژه انتقال پول بین مرزی بلوک زنجیره‌ای آی‌بی‌ام همکاری کند. این همکاری ده‌ها بانک بزرگ جنوب آسیا و کوین لامینوس استلار که به عنوان پول واسطه‌ای در کشورها شبکه استفاده می شود، را دربرمی‌گیرد. اگر این همکاری آزمایشی برای آی‌بی‌ام مطلوب باشد مسلما برای تجار و مشتریان نیز مطلوب خواهد بود.

gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - چهار رقیب پرقدرت برای ‌بیت‌کوین

ریپل

بی‌شک یکی از پرقدرت‌ترین رقبای بیت‌کوین در عرصه تجارت ریپل است.

ریپل ویژگی های ملموس زیادی دارد که آن را به یکی از مدعیان اصلی عرصه رقابت تبدیل می‌کند. مبادلات ریپل به اندازه نانو سریع نیستند اما ریپل ادعا می‌کند می‌تواند تا 1500 مبادله در ثانیه را در بلاک‌چین خود انجام دهد، که با این حساب خیلی سریع‌تر از بیت‌کوین است. مطلب مهم‌تر اینکه، ریپل می‌تواند بسیاری از مبادلات مالی‌ای که به شبکه ریپل‌نت اضافه می‌شود را با این سرعت انجام دهد. امکان انجام معاملات لحظه‌ای معتبر هزینه مبادلات بسیار کاهش می‌یابد.

ریپل نیز مشابه استلار شرکای تجاری برجسته زیادی دارد. به عنوان نمونه ریپل در پرداخت‌های آنی با American Express  وBanco Santander  و در زمینه نقل و انتقالات بین مرزی با MoneyGram International همکاری می‌کند و کوین‌ XRP آن به عنوان ارزمجازی هولدینگ SBI معرفی شده است.

بزرگترین ایرادی که به ریپل وارد است این است که در حقیقت به عنوان راه‌حلی برای صنعت تازه تاسیس خدمات مالی و مبادلات دارایی‌های دیجیتال ارائه شده و الزاما ابزاری برای خرید کالا و خدمات نیست. با این حال، با پوشش دادن WPR در بین اعضای پیشرو معاملات روزانه خود،‌ نمی‌تواند تنها به عنوان فضایی برای تبادل عمل کند.

 منبع:

1 نظر در حال حاضر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.