چرا ثروتمندان ثروتمندتر می‌شود؟ | ارزپایه
servatmandtar - چرا ثروتمندان ثروتمندتر می‌شود؟

در ذهن بسیاری از افراد این سوال وجود دارد که چرا ثروتمندان مرتب به ثروت‌شان اضافه می‌شود، در حالیکه افراد فقیر معمولا فقیرتر می‌شوند؟

رابرت کیوساکی در کتاب «پدر پولدار، پدر بی‌پول» طرز فکر افراد ثروتمند و فقیر را شرح داده است که شاید دلیل ثروتمندتر شدن ثروتمندان باشد.

 

1 – آموزش‌های متفاوت

در کتاب «پدر پولدار، پدر بی‌پول»، رابرت کیوساکی می‌گوید شخص باید آموزش‌هایی را بگذارند و به دنبال اطلاعاتی باشد که از طریق آن بتواند کسب و کار خود را ایجاد کرده و به رویاهایش برسد نه اینکه برای دیگران کار کند و رویاهای دیگران را برآورده سازد.
بنابراین افراد ثروتمند همیشه برای خودشان کار می‌کنند.

servatmand jame - چرا ثروتمندان ثروتمندتر می‌شود؟

2 – سرمایه‌گذاری روی خود

براساس گفته‌های رابرت کیوساکی، باید روی خود سرمایه‌گذاری کرد، مهارت‌های خود را گسترش داد و همواره به دنبال راه‌های جدید برای سرمایه‌گذاری بود.

3 – سرمایه‌گذاری روی دارایی‌ها

ثروتمندان همیشه روی دارایی‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند در حالیکه فقیران به تعهدات و بدهی‌هایشان می‌افزایند. دارایی‌ها چیزهایی هستند که برای شما درآمد ایجاد می‌کنند، در حالیکه تعهدات و بدهی‌ها چیزهایی هستند که پول را از جیب شما خارج می‌کنند.
برای ثروتمند شدن باید دارایی‌هایی جمع کرد تا منابع درآمد مختلفی ایجاد شود.

cash flow - چرا ثروتمندان ثروتمندتر می‌شود؟

4 – جریان پول

افراد متوسط جامعه ابتدا پول‌شان را برای خرید بدهی می‌پردازند (مثلا یک خودروی پرخرج می‌خرند)، سپس مبلغی که باقیمانده را روی دارایی‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. به همین خاطر دارایی آنها کمتر از بدهی‌هایشان است.

اما افراد ثروتمند ابتدا پول را برای خرید دارایی هزینه می‌کنند و بعد از آن، پول باقیمانده را برای مخارج و هزینه‌ها اختصاص می‌دهند. ثروتمندان بدهی‌های کمی دارند و اگر بخواهند چیز لوکسی مانند یک خودروی گران‌قیمت خریداری کنند، هزینه آنرا از طریق درآمدی که دارایی‌هایشان ساخته می‌پردازند. همچنین زمانی دست به خرج کردن می‌زنند که درآمدشان بسیار بیشتری از هزینه‌ها باشد.

سایر نکاتی که باعث می‌شود ثروتمندان ثروتمندتر شوند:

 • بسیاری از ثروتمندان از قانون 4 درصد پیروی می‌کنند (دانسته یا ندانسته). به این معنی که سالیانه بیش از 4 درصد از کل ثروت خود را خرج نمی‌کنند.
 • ثروتمندان فرق بین وام خوب و وام بد را می‌دانند. وام خوب، وامی است که اقساط آن توسط فعالیت دیگران پرداخت می‌شود، در حالیکه وام بد وامی است که خود شخص قسط آنرا پرداخت می‌کند.
 • ثروتمندان ابتدا حداقل 10 درصد از درآمد یا عایدی که بدست می‌آورند را برای سرمایه‌گذاری برمی‌دارند و اینکار را بطور مرتب و مداوم تکرار می‌کنند. سرمایه‌گذاری مانند یک دو سرعت نیست، بلکه یک دو ماراتن است.
 • ثروتمندان بیش از یک منبع درآمد دارند. یک شخص ثروتمند شاید 5 یا 10 منبع درآمد مختلف داشته باشد و اغلب سرمایه‌گذاری‌هایی در سهام، اوراق بهادار، املاک و… انجام داده است.

معرفی کتاب

کتاب «چرا ثروتمندان ثروتمندتر می‌شوند؟» پر است از داستان‌های بسیار جالب و جذاب که از زبان رابرت خواهیم شنید. او با شیوۀ تعریف کردن داستان‌ها و نتیجه‌گیری از آن‌ها معجزه می‌کند. در واقع با این داستان‌ها او قصد دارد که آموزش‌های مالی را به زبان ساده برای ما بیان کند و نشان دهد که موفقیت در میان همین اتفاقات روزمرۀ ما پنهان است و باید بدون اتلاف وقت آن‌ها را دریابیم.

داستان‌های او فقط و فقط دربارۀ موفقیت‌ها نیستند، بلکه نشانگر رویارویی با شکست‌های سنگین و دشوار در شرایط بسیار بحرانی هستند. تنها عاملی که در این داستان‌ها نظریات خوانندگان را جلب خواهد کرد میزان پشتکار و تلاش افراد مختلف در جهت رسیدن به موفقیت‌ است.

 

 

servatmandan servatmandtar - چرا ثروتمندان ثروتمندتر می‌شود؟

سخن آخر

همه ما داستان شکست‌ها، طردشدن‌ها، استقامت و پشتکار برای رسیدن به موفقیت را شنیده‌ایم. با نگاهی دقیق‌تر می‌توان متوجه شد که موفقیت نتیجه دارا بودن مهارت‌های خاص است و افراد موفق ساعت‌ها، روزها و سال‌های بسیاری را برای یافتن اقدامات سنجیده و حساب شده فدا کرده‌اند.

آنها اشتباهات فراوانی مرتکب شده‌اند، شکست خورده‌اند، بر حواس‌پرتی‌ها چیره‌ شده‌اند، به چالش کشیده شده‌اند ولی با این حال برای استاد شدن در کارشان استقامت به خرج داده و لجاجت کرده‌اند.

چنین رویکردی دقیقا در مورد کسب ثروت و ثروتمندتر شدن نیز صادق است. طبیعتا ثروتمندان سرمایه‌گذارانی هستند که راه و چاه را یافته‌اند و کسب و کارهایی دارند که طی سال‌ها ایجاد کرده‌اند.

این افراد با تجربیاتی که کسب کرده‌اند روش پولسازی را یاد گرفته‌اند و با صبر و انضباط روش‌هایی که یاد گرفته‌اند را پیاده‌سازی می‌کنند.

در نتیجه این پیاده‌سازی مداوم و عادت‌هایی که در آنها شکل گرفته ثروت آنها بطور مرتب افزایش می‌یابد.

بطور خلاصه مهمترین ویژگی‌ ثروتمندان به شرح زیر است:

 • آنها کمتر از درآمدشان خرج می‌کنند
 • آنها بیش از 1 منبع درآمد دارند
 • آنها در امور مالی متبحر شده‌اند
 • آنها پول را به جای پس‌انداز کردن، سرمایه‌گذاری می‌کنند
 • آنها سرمایه‌گذاری را زود شروع کرده‌اند
 • آنها ریسک معقولانه می‌کنند
 • آنها سبک زندگی پرهزینه‌ای ندارند
 • آنها برای بهبود مهارت‌هایشان روی خود سرمایه‌گذاری می‌کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.