ارزپایه - درامد ارزی با بیتکوین و ارزهای دیجیتال قیمت بیت‌کوین یا سایر ارزهای دیجیتال چطور محاسبه می‌شود؟ | ارزپایه

برخلاف دارایی‌هایی‌هایی همچون سهام یا کالاهای مختلف، قیمت بیت‌کوین از روش متفاوتی محاسبه می‌شود.

زمانیکه پای قیمت بیت‌کوین به میان می‌آید عموما قیمت دلاری آن در اکسچنج‌های مطرحی همچون (بیتفینکس، باینانس یا بیت‌استمپ) یا قیمت ترکیبی آن از چند اکسچنج مختلف (مثل کوین‌مارکت‌کپ) در ذهن تداعی می‌شود.

زمانیکه افراد در مورد قیمت در صرافی خاصی صحبت می‌کنند در حقیقت در مورد قیمتی که در آخرین معادله در آن اکسچنج مشخص انجام شده، اشاره می‌کنند. به عنوان مثال، اگر قیمت بیت‌کوین در بیت‌استمپ 10000$ باشد، به آن معناست که آخرین ترید در بیت‌اسمپ با قیمتی نزدیک به 10000$ انجام شده است. قیمت براساس معامله بعدی آپدیت خواهد شد.

از آنجاییکه بیت‌کوین دارایی غیرمتمرکزی‌ست در هزاران اکسچنج و تعداد بی‌شماری از افراد مبادله می‌شود،‌ در حقیقت قیمت واحدی برای آن وجود ندارد. در مورد بیت‌کوین هر اکسچنج قیمت منحصر به خود را دارد و در حالت کلی این قیمت‌‌ها بسیار به یکدیگر مشابه‌اند.

محاسبه قیمت در عمل:

تعیین قیمت در طی پروسه‌ای انجام می‌شود که فروشنده و خریدار در یک اکسچنج با یکدیگر مبادله می‌کنند به توافق می‌رسند.

خریدار تمایل دارد کمترین قیمت را بپردازد و فروشنده تمایل دارد بیت‌کوین خود را به بالاترین قیمت بفروشد، در نتیجه هر دو باید بر سر قیمت با یکدیگر به توافق برسند.

همانطور که قبلا گفتیم، ‌قیمت کنونی بیت‌کوین در هر اکسچنج آخرین قیمتی است که فروشنده و گیرنده بر سر آن به توافق رسیده‌اند.

بخش ثبت سفارش:

بخش سفارش در هر اکسچنج اطلاعات خرید و فروش در آن اکسچنج را به نمایش می‌گذارد.

در قسمت «خرید» تمام سفارشات مربوط به خرید بیت‌کوین در قیمت مشخص ثبت شده که این بخش تحت عنوان «bids» شناخته می‌شود. در بخش مربوط به فروش تمام سفارشات مربوط به فروش بیت‌کوین در قیمت مشخص ثبت شده که این بخش تحت عنوان «asks» شناخته می‌شود.

معاملات اخیر نیز در لیست یا چارت جداگانه‌ای نمایش داده می‌شوند.

تولید‌کننده و مصرف کننده:

تا اینجا گفتیم قیمت بیت‌کوین براساس عرضه و تقاضا مشخص می‌شود. اما این تنها عامل تعیین کننده قیمت نیست.

عامل اصلی تعیین قیمت «عرضه‌» است. عرضه تفاوت بیت بهترین bids و بهترین قیمت است. مثلا در مثال بیت‌استمپ ما؛‌ بهترین bid (Buying Price) 9350$ و بهترین ask (selling price) 9400$ است یعنی عرضه در اینجا 50$ است.

این 50$ انگیزه خریدار به خرید را نشان می‌دهد هرچه خریدار تمایل بیشتری به خرید داشته باشد مبلغ بیشتری می‌پردازد و این عدد بزرگتر خواهد شد.

صرافی‌های پیشرو:

صرافی‌های پیشرو در فروش و عرضه ارزهای دیجیتال قیمت رسمی و مشخصی برای هر ارز دارند. به عنوان مثال، اگر قیمت بیت‌کوین در اکسچنج‌های عمده همچون بیت‌فینکس، باینانس یا بیت‌استمپ بالا رود، قیمت در سایر اکسچنج‌ها نیز بالا خواهد رفت.

دلیل این قضیه این است که اکثر تریدرها به اکسچنج‌های پیشرو توجه دارند و به خاطر اینکه قبول دارند این اکسچنج‌ها تعیین کننده اصلی قیمت بازار هستند مبادلات خود را در آن‌ها انجام می‌دهند.

قیمت شاخص:

از آنجاییکه قیمت رسمی‌ای برای این ارزها وجود ندارد،‌ علی‌الرغم اثر هماهنگ‌سازی که در بالا توضیح دادیم،  سایت‌ها  و کمپانی‌های مشخص نیز قیمت ترکیبی مرجعی برای آن‌ها تعیین می‌کنند.

این قیمت با توجه به قیمت ارزهای پیشرو و میانگین حجم تبادل آن‌ها تعیین می‌شود.

به عنوان نمونه قیمت روان شاخص بیت‌کوین در BraveNewCoin با USD،‌CNY و EUR در 9 اکسچنج با حجم بالا مقایسه می‌شود.

این شاخص‌ها مکانیزم مناسبی برای قیمت‌گذاری در اختیار ما قرار می‌دهند. به عنوان مثال نشان می‌دهد یک ترید عمده تمایل دارد 25 بیت‌کوین را در بیت‌فینکس به فروش برساند. به ههمین خاطر قیمت در آن صرافی به شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرد و زمان میبرد تا دوباره به قیمت جهانی عادی خود برگردد.

اما قیمت شاخص تحت تاثیر نوسانات آنی قرار نمی‌گیرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.