فورک (Fork) چیست و چگونه ایجاد می‌شود؟ | ارزپایه

گاهی اوقات، کاربران ارزهای دیجیتال، نوسانات قیمت شدیدی را مشاهده می‌کنند که مربوط به یک پدیده به نام فورک (fork) است. در این مقاله علت‌های این رویداد و تاثیرات بالقوه آن را بررسی می‌کنیم.

اگر بخواهیم بسیار ساده بیان کنیم، رمزارزها از طریق کدهای تولید شده توسط رایانه برای ایجاد نوعی پول دیجیتال استفاده می‌کنند. بیت‌کوین اولین رمزارزی بود که به محبوبیت رسید. با این حال صدها ارز ازین گونه وجود دارند؛ مانند: لایت‌کوین و دوج‌کوین

مزیت رمزارزها این است که یک شبکه غیرمتمرکز همتابه‌همتا وجود دارد که اغلب هزینه‌های مربوط به اعتبار و بانکداری را حذف می‌کند. اصطلاح «رمزارز» به این دلیل به وجود آمد که این سکه‌ها بخش‌های رمزنگاری شده از یک دفتر کل عمومی هستند که «بلاک‌چین» نامیده می‌شود. این دفتر کل تمامی مبادلات بیت‌کوین را در بردارد، بنابراین هر کاربر می‌تواند اعتبار هر تراکنش را با رایانه خودش تأیید کند. هر تراکنش باید شامل امضای دیجیتال و آدرس گیرنده باشد تا معتبر شناخته شود. هرکس در صورتی که پاسخ صحیح برای معادله ریاضی گنجانده شده در کد برنامه‌نویسی سکه‌ها را داشته باشد، می‌تواند یک صفحه جدید به این دفتر کل اضافه نماید.

درست مثل هر برنامه کامپیوتری دیگر، کد یک سکه خاص را می‌توان به منظور ارتقاء سکه‌ها تغییر داد و بروز رسانی کرد. این تغییرات باید بسیار بادقت انجام شود تا سکه‌های جدید با سکه‌های قدیمی‌تر سازگار باشند. اپلیکیشن‌های دسترسی و تغییر بلاک چین باید قادر به خواندن و نوشتن داده‌ها به صورت صحیح و پیوسته باشند.


علت ایجاد فورک چیست؟


فورک می‌تواند از دو رویداد مختلف رخ دهد. فورک تصادفی زمانی روی می‌دهد که آپدیت سکه‌ها کاملا سازگار نباشند. کاربرانی که از نسخه‌های مختلف نرم‌افزار استفاده می‌کنند، دو دفتر کل مختلف ایجاد می‌کنند – یکی از نسخه قدیمی و یکی از نسخه جدید. در این شرایط توسعه‌دهنده باید بلافاصله باگ‌های بوجود آورنده ناسازگاری‌ها را حل کند و تصمیم بگیرد که چگونه دو بلاک چین را ادغام نماید.

«هاردفورک» زمانی ایجاد می‌شود که توسعه‌دهندگان ارزهای دیجیتال تصمیم می‌گیرند که باید تغییراتی روی برنامه‌نویسی ارزهای دیجیتال اعمال کنند، که این تغییرات باعث ایجاد ناسازگاری بین نسخه قبلی و جدید می‌شود. هنگامی که تغییرات ایجاد می‌شود، تمام کاربران آن ارز باید مایل باشند تمام برنامه‌ها را بروزرسانی کنند تا به درستی از این ارز استفاده کنند.

اگر گیج شده‌اید بیایید از مثال نرم‌افزار «ورد مایکروسافت» استفاده کنیم. مایکروسافت نسخه‌های جدید ورد را بارها منتشر کرده است. هر نسخه تلاش می‌کند که با نسخه‌های قبلی سازگار باشد و توانایی خواندن و ویرایش اسناد قدیمی را حفظ کند. با این حال اکثر نسخه‌های ورد برای خواندن اسناد ایجاد شده در نسخه‌های قدیمی، با مشکلاتی روبرو هستند. بنابراین اگر یک سند را در ورد 2007 ایجاد کنید و دوستتان آن را در ورد 2013 ویرایش و ذخیره کند، احتمالا برای خواندن آن با مشکل روبرو شوید. بر خلاف این فرض که آن سند همان سند قبلی است، اما در واقع در آن یک فورک ایجاد کرده‌اید.


چرا فورک‌ها بد هستند؟


چرا فورک ها بد هستند؟

اغلب فورک‌ها با خود اضطراب و نگرانی شدیدی برای کاربران یک ارز دیجیتال به همراه دارند. در حالتی که دو بلاک چین مختلف هم‌زمان وجود دارند، تنها یکی از آن‌ها می‌تواند نهایتاً درست باشد. بنابراین تراکنش‌هایی که در بلاک چین «اشتباه» انجام می‌شوند، ممکن است از دست بروند. بنابراین در حین یک رویداد فورک به مردم هشدار داده می‌شود که تراکنشی انجام ندهند تا زمانی که آن فورک رفع شود.

فورک‌ها معمولا برای شرکت‌هایی که به آن نوع ارز وابسته هستند، بسیار ناگوار است. از آن جایی که ممکن است در حین فورک تراکنش‌ها از دست بروند، کسب و کارهایی که با آن ارز دیجیتال کار می‌کنند، دستشان بسته می‌شود. علاوه بر این، حجم کار بسیار زیادی برای جامعه کاربران آن ارز دیجیتال بوجود می‌آید، زیرا باید تمام نرم افزار‌های مربوطه، به آخرین نسخه ارز بروز شوند. کاربران، صرافی‌ها، ماینرها و بسیاری دیگر باید به منظور جلوگیری از از دست دادن سکه بروزرسانی کنند.

هر گونه احتمال برای از دست رفتن کوین‌ها، می‌تواند کاربران را برای استفاده از یک ارز خاص بترساند. بروزرسانی‌های مکرر و کار اضافی، باعث می‌شود که صرافی‌ها، کسب و کارها و کاربران نهایتاً به یک ارز دیگر با ثبات بیشتر روی آورند. هر چه یک کوین کمتر محبوب باشد، ارزش آن کمتر است. در تئوری اگر یک فورک ثابت نشده باشد، این باعث ناسازگاری کامل و ایجاد دو نسخه کاملاً متفاوت از کوین می‌شود. در بازار شدیداً رقابتی ارزهای دیجیتال، بعید است که جامعه کاربران این مشکل را تحمل کنند. رمزارزی که دائماً دچار فورک می‌شود، به سرعت بی ارزش خواهد شد.

در نهایت، فورک‌ها رویدادهایی استرس‌زا برای جامعه کاربران هستند که دائماً ریسک استفاده از آن رمزارز را بالا می‌برد. همان‌طور که سرمایه‌گذاران این ریسک‌ها را می‌پذیرند و ارزیابی می‌کنند، عده‌ای تصمیم به فروش می‌گیرند. اغلب در حین یک فورک، ارزش کوین افت می‌کند. اگر فورک باعث شود که ارز طولانی مدت در ریسک باشد، این کاهش ارزش قطعی خواهد بود. برعکس اگر فورک باعث شود ثبات و ساختار سکه از طریق بهبود کد ارتقا یابد، یک فورک می‌تواند فرصتی عالی برای خرید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.