استخراج ارز رمزنگاری شده شبکه اتریوم با یک کامپیوتر ویندوزی | ارزپایه
Bitcoin BTC Mining Cryptocurrency - استخراج ارز رمزنگاری شده شبکه اتریوم با یک کامپیوتر ویندوزی

استخراج اتریوم با windows اندکی دشوار است، اما با کمی کمک و دنبال کردن آموزش زیر می توانید طی ۱۵ دقیقه شروع به استخراج اتریوم کنید. در این آموزش به شما خواهیم گفت که چگونه با CPU و GPU خود با windows ۶۴ بیتی شروع به استخراج اتریوم کنید. برای این کار نیاز به دانلود دو برنامه و داشتن یک GPU با حافظه ای بیش از ۱گیگابایت دارید (این کوین از گواه اثبات کار یا Proof-of-Work استفاده می کند). در این آموزش همچنین گفته می شود که چگونه می توانید در مرحله ۷ و شروع geth، اتریوم کلاسیک نیز استخراج کنید.

یک CPU قدرت هش معادل با ۰٫۱۵ مگاهش تولید می کند در صورتی که یک GPU با حافظه کافی می تواند تا ۲۵ مگاهش قدرت داشته باشد؛ در نتیجه استفاده از GPU بصرفه تر است، حتی اگر مجبور باشید بیشتر هزینه کنید.

بخش اول: نصب GETH در windows ، همگام سازی بلاکچین و ساخت آدرس

مرحله ۱: قبل از هر کار باید از این لینک Geth را دانلود کنید.

Geth برنامه ای ست که با شبکه اتریوم ارتباط برقرار می کند و مانند یک رله بین کامپیوتر شما، سخت افزارش و سایر کامپیوترهای شبکه اتریوم عمل می کند؛ در نتیجه اگر بلاکی توسط یک کامپیوتر دیگر استخراج شده باشد، برنامه Geth آن را انتخاب کرده و به GPU یا CPU شما برای استخراج های بعدی می فرستد. (با کلیک بر روی عکس ها می توانید آن ها را با کیفیت بالاتر مشاهده کنید)

geth ethereum 1 e1496787092764 - استخراج ارز رمزنگاری شده شبکه اتریوم با یک کامپیوتر ویندوزی

مرحله ۲: باید فایل GETH را از حالت فشرده خارج کنید ( unzip کنید) و آن را به جایی در هارد خود انتقال دهید. در این آموزش ما آن را به درایو C: منتقل می کنیم که برای مراحل بعدی نیز راحت تر باشیم.

geth c e1496786144399 - استخراج ارز رمزنگاری شده شبکه اتریوم با یک کامپیوتر ویندوزی

مرحله ۳: حالا باید برنامه ای که دانلود کردید را اجرا کنید. برای این کار باید خط فرمان یا Command Prompt را باز کنید. برای پیدا کردن خط فرمان می توانید در بخش جستجو (search) windows کلمه CMD را تایپ کرده و زمانی که آن را مشاهده کردید روی آن کلیک کنید.

cmd open - استخراج ارز رمزنگاری شده شبکه اتریوم با یک کامپیوتر ویندوزی

مرحله ۴: حالا خط فرمان برای شما باز شده است (صفحه ای سیاه رنگ). جعبه خط فرمان معمولا نوشته ای به این شکل دارد:   <C:\Users\Username  که در آن Username همان نام کاربری کامپیوتر شماست.

حال باید به کامپیوتر بگویید تا به جای دیگری برود. برای این کار از فرمان /cd که مخفف “change directory” است استفاده می کنید. جلوی نوشته موجود در این صفحه سیاه می نویسیم /cd و enter را می زنیم.

مرحله ۵: باید به برنامه Geth بگویید تا یک اکانت یا حساب کاربری جدید بسازد. از آنجایی که در مرحله ۲ برنامه را در درایو مورد نظر (C) قرار دادیم، تنها باید این دستور را بنویسیم: geth account new

password geth - استخراج ارز رمزنگاری شده شبکه اتریوم با یک کامپیوتر ویندوزی

مرحله ۶: بعد از زدن کلید enter در مرحله ۵، خط فرمان از شما درخواست وارد کردن یک پسورد یا رمز عبور می کند. دقت کنید که زمان نوشتن رمز عبور مورد نظرتان امکان مشاهده آن را ندارید، در نتیجه احتیاط کنید. این رمز عبور، حساب کاربری شما را قفل می کند و کلید خصوصی شما را امن نگه می دارد. اگر این رمز را گم کنید، تمام اترهایی که به کیف پولتان رفته را از دست خواهید داد. بعد از وارد کردن رمز عبور و فشردن کلید enter، یک بار دیگر هم باید همان رمز را جهت تایید نهایی عینا وارد کنید. حال شما یک حساب کاربری جدید ساخته اید.

مرحله ۷: باید به برنامه Geth خود بگویید تا با بقیه شبکه اتریوم ارتباط برقرار کند. برای این کار باید این دستور را بنویسید: geth –rpc ( در آخرین نسخه باید این دستور را بنویسید: geth –rpc –fast –cache=1024 )

پس از فشردن کلید enter، صفحه شروع به دانلود بلاکچین اتریوم می کند تا کامپیوتر شما را با بقیه شبکه اتریوم همگام یا سینک کند. این مرحله ممکن است از ۲۰دقیقه تا چند ساعت طول بکشد که به سرعت اینترنت و سایز فعلی بلاکچین بستگی دارد.  ممکن است firewall شما این پروسه را بلاک کند، در این صورت بر روی گزینه allow access کلیک کنید. صفحه cmd را نبندید و منتظر بمانید تا این پروسه تکمیل شود.

 

بخاطر هاردفورک (انشعاب) DAO، باید دقیقا مشخص کنید که می خواهید روی زنجیره هاردفورک شده استخراج کنید یا زنجیره ای که هاردفورک نشده. برای استخراج اتریوم (ETH) این دستور را وارد کنید: geth –rpc –support-dao-fork و برای استخراج اتریوم کلاسیک (ETC) این دستو را: geth –rpc –oppose-dao-fork

geth rpc - استخراج ارز رمزنگاری شده شبکه اتریوم با یک کامپیوتر ویندوزی

بخش دوم: نصب نرم افزار استخراج و شروع استخراج

مرحله ۸: حالا باید Ethminer را دانلود کنید تا GPU یا CPU شما الگوریتم هش کردن را اجرا کند. می تواند آن را از این لینک دانلود کنید.

دانلود

مرحله ۹: روی download کلیک کرده و بعد install را انتخاب کنید. باز هم اگر firewall مشکلی بوجود آورد روی گزینه allow کلیک کنید. مراحل را دنبال کنید تا برنامه کامل نصب شود.

2016 07 28 14 44 34 cpp ethereum setup - استخراج ارز رمزنگاری شده شبکه اتریوم با یک کامپیوتر ویندوزی

مرحله ۱۰: باید یک خط فرمان جدید باز کنید (مثل مرحله ۴)، در نتیجه دو صفحه سیاه خواهید داشت.

با توجه به اینکه صفحه ای که خط فرمان جدید به آن اشاره می کند در مکان درستی نیست، باید به کامپیوتر بگوییم تا به جایی که etherminer در آن قرار دارد برود.

مرحله ۱۱: برای این کار باید در همان صفحه جدید  دستور /cd را بنویسیم.

مرحله ۱۲: بعد از نوشتن این دستور و فشردن کلید enter، دستور زیر را وارد کرده و بعد کلید tab را بزنید:

cd prog

زدن کلید tab باعث می شود تا خط فرمان خودش جمله را کامل کند. در نتیجه بعد از نوشتن فرمان بالا و فشردن کلید tab، چنین نوشته ای را خواهید دید: “C:/ cd “Program Files

بعد از دیدن این نوشته enter را بزنیدخط بعدی بدین صورت ظاهر می شود: C:\Program Files

 

مرحله ۱۳: حال بنویسید: cd cpp و بعد کلید tab و بعد از آن کلید enter را بزنید. این کار باید در نهایت چنین نوشته ای به شما بدهد: C:\Program Files\cpp-ethereum

مرحله ۱۴ استخراج اتریوم با GPU: (این مرحله را تنها در زمانی که بلاکچین همگام سازی شد انجام دهید). بنویسید ethminer-G و بعد کلید enter را بزنید. حال باید استخراج با GPU پس از دانلود یک فایل DAG که حدود ده دقیقه طول می کشد شروع شود.

اگر مشکلی پیش آمد، مثلا این پیام آمد که به اندازه کافی حافظه ندارید، می توانید با CPU استخراج را ادامه دهید و یا یک GPU جدید بخرید.

در صورت بروز مشکل، برای کنسل کردن این پروسه باید کلید Ctrl و c را همزمان بفشارید و در صورتی که می خواهید استخراج را با CPU ادامه دهید به مرحله ۱۶ رفته و به جای GPU با CPU استخراج کنید.

ethereum ethminer g - استخراج ارز رمزنگاری شده شبکه اتریوم با یک کامپیوتر ویندوزی

مرحله ۱۵ استخراج با CPU: بنویسید ethminer و بعد کلید enter را بزنید. با این کار شروع به استخراج با CPU می کنید. مانند مرحله قبل زمانی که برای اولین بار این کار را انجام می دهید باید یک فایل DAG ساخته شود که چند دقیقه ای زمان می برد.

 

مرحله ۱۶ معیار قدرت هش: اگر می خواهید بدانید چه میزان قدرت هش دارید، برای GPU می توانید از دستور ethminer-G-M و برای CPU از ethminer-M استفاده کنید. دستور اجرا می شود و چیزی شبیه تصویر زیر خواهید دید.

ethereum gpu mining benchmark - استخراج ارز رمزنگاری شده شبکه اتریوم با یک کامپیوتر ویندوزی

خطای احتمالی در مرحله ۱۵ و ۱۶: اگر با خطایی به این مضمون روبرو شدید که “JSON-RPC problem. Probably couldn’t connect. Retrying in 1…”  بدان معناست که هنوز بلاکچین بطور کامل سینک نشده است.

ethereum ethminer g error - استخراج ارز رمزنگاری شده شبکه اتریوم با یک کامپیوتر ویندوزی

( در نظر داشته باشید مرحله ۱۴ و ۱۵ باید در اولین خط فرمانی که باز کردید انجام شود.)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.